Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

„Melanom lze snadno odhalit i odstranit, ale musí se na něj přijít včas,“ upozorňuje MUDr. et Bc. Lucie Jarešová

Chodíte na pravidelné kontroly svých znamének? Víte, jak vypadá rizikové znaménko a potenciální melanom? Na 30. květen 2022 připadá Evropský den melanomu doprovázený osvětovými akcemi se záměrem zvýšit povědomí o riziku rakoviny kůže, její prevenci a podpořit širokou veřejnost v návštěvě dermatologa.Snip20220522_3

Jak často chodit na preventivní kontroly znamének a jaké další preventivní kroky byste měli podniknout, abyste předešli rakovině kůže? Tyto a další otázky týkající se problematiky melanomu jsme položili MUDr. et Bc. Lucii Jarešovou z kliniky L DermaMedEst sídlící v Praze na Karlově náměstí.

 

30. květen je Evropským dnem melanomu. Co to ten melanom vlastně je a proč bychom měli tento pojem znát?

Melanom je zhoubný kožní nádor, který velmi rychle metastázuje. Pokud se včas neodhalí a neodstraní, vede poměrně brzy k úmrtí člověka. Výhodou tohoto onemocnění je, že může být velmi brzy odhaleno, tedy v počátečním stádiu. Odstranění se provádí vyříznutím projevu.

Kolik lidí ročně rakovina kůže postihne? Jak se vyvíjí počet případů v uplynulých letech?

Incidence neustále roste. Počet nově diagnostikovaných případů ročně přesahuje 2 600. Z toho 300 až 400 pacientů zemře. Případy meziročně sice narůstají, ale díky prevenci a osvětě se daří onemocnění odhalovat včas. Základem včasného záchytu jsou pravidelné kontroly névů.

Zmiňujete prevenci a kontroly. Jaká preventivní opatření by tedy lidé měli přijmout a jak častá kontrolní vyšetření u dermatologa doporučujete?

Prevence znamená především pravidelné kontroly znamének aspoň 1 ročně. Pokud má člověk na pokožce větší množství znamének a potenciálně rizikových projevů, tak doporučuji navštívit lékaře každých 6 měsíců. Pokud se na kůži objeví podezřelé znaménko nebo se některé z již existujících začne měnit, neprodleně navštivte kožního lékaře.

Dále nezapomínejte používat krémy s UV faktorem. Základem je nespálit se. Světlé fototypy by se měly slunci zcela vyhýbat. Obecně se nedoporučuje vystavovat se slunci mezi 11. a 15. hodinou.

Kdo je rizikovou skupinou, co se vzniku melanomu týče?

Rizikovou skupinou jsou určitě děti. Jejich kůže je náchylná ke spálení, proto by měly už od útlého dětství používat přípravky s ochranným UV faktorem. Mezi ohrožené patří také lidé se světlým fototypem kůže, s velkým množstvím znamének nebo osoby s výskytem rakoviny kůže v rodinné anamnéze. Dále onkologicky nemocní pacienti, lidé po transplantaci, protože užívají léky na snížení obranných imunologických mechanismů.

Co je ve všeobecnosti to nejlepší, co pro svoji pokožku můžeme udělat?

Používat přípravky s UV faktorem, nevystavovat se slunci během poledne. Pro děti je vhodné používat tzv. krémy s minerálním filtrem. Pravidelná kontrola kožních znamének je základem zdravé kůže.

Prevence vzniku melanomu potažmo rakoviny kůže:

  1. Choďte na preventivní kontrolu znamének aspoň 1 ročně.
  2. Nevystavujte se slunci mezi 11. a 15. hodinou.
  3. Nedovolte, abyste se spálili.
  4. Kdykoliv jdete ven, používejte krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+).
  5. Pokud se začne některé vaše znaménko měnit, neprodleně navštivte dermatologa.
  6. Pokud se objeví nové podezřelé znaménko, neprodleně navštivte dermatologa.

Jak poznat potenciální melanom

Možný melanom můžete poznat i jako laici, jiné se však na první pohled nemusí jevit nebezpečně, avšak zdání klame. Jakým parametrům tedy věnovat pozornost?

  1. Tvar - Obvykle je znaménko je pravidelné, většinou kulaté. Kdežto melanom může svou asymetrií připomínat spíše inkoustovou skvrnku.
  2. Ohraničení - Pokud má vaše znaménko neostré nepravidelné okraje nebo přímo rozpité, rozhodně zbystřete.
  3. Velikost - Průměr znaménka by neměl přesáhnout 5 mm.
  4. Reliéf - Zdravé znaménko je obvykle ploché. Pakliže cítíte na povrchu nějaké nerovnosti, mohlo by se jednat o melanom.
  5. Barva - Většina znamének má jednotný hnědý odstín, zatímco potenciální melanomy bývají vícebarevné nebo nabývají atypické barevnosti - např. černé, fialové, světle hnědé, modré.
  6. Změny - Jakékoliv neobvyklé chování znaménka byste měli bezpodmínečně řešit. Může jít o změny tvaru, velikosti, barvy, ale také o svědivost, ztvrdnutí nebo samovolné krvácení znaménka.

Jak probíhá prohlídka znamének u dermatologa

Mnoho lidí se vyhýbá návštěvě dermatologa z obavy, že je vyšetření nepříjemné nebo snad přímo bolestivé. Nic takového vám ovšem nehrozí. Prohlídka probíhá následovně:

  1. Svléknete se do spodního prádla a necháte lékaře, aby si prohlédl vaše znaménka.
  2. Potenciálně riziková znaménka dermatolog důkladněji vyšetří. Nejprve lupou. Následně si znaménko vyfotí a zkontroluje pomocí speciálního přístroje.
  3. Pokud přístroj disponuje patřičným softwarem, tak znaménko vyhodnotí a dá mu bodové ohodnocení. Na jeho základě dermatolog doporučí další postup.
  4. Riziková znaménka dermatolog doporučí odstranit a domluví s vámi termín zákroku.
  5. Po odstranění putuje znaménko na laboratorní rozbor, kde se stanoví diagnóza. V případě potvrzení diagnózy melanomu s vámi lékař probere možnosti léčby.

V nabídce Topicrem najdete hned několik krémů s UV ochranou vhodných pro každodenní péči o pleť. Nejvyšší možný ochranný faktor 50+ najdete v CALM+ Zklidňujícím pleťovém krému SPF50+ (nyní s micelární vodou jako dárkem). Pokud chcete pleť chránit, pečovat o ni, ale zároveň ji sjednotit pomocí jediného produktu, sáhněte po Hydratačním tónujícím pleťovém krému. Pro pokožku s pigmentovými skvrnami máme MELA Korektivní denní krém, který slouží jako ochranný štít, ale zároveň pomáhá bělit stávající skvrny.

70