3 pravidla, díky kterým vždy správně ošetříte drobná poranění kůže u dětí a dospělých
Povrchovým poraněním se nevyhnou děti ani dospělí. Stačí chvíle neopatrnosti při krájení, delší pobyt na sluníčku nebo zakopnutí při hraní na zahradě a úraz je hned na světě. A ačkoliv drobné ranky obvykle nebývají závažné, může se z nich nevhodným ošetřením vyklubat nepříjemný problém. Porušením celistvosti kůže se totiž pokožka stává náchylnou ke vzniku infekce. Proto se vždy vyplatí umět o ranky správně pečovat a mít v lékárničce vše potřebné. Ať už pak s rodinou vyrazíte na horskou túru nebo dětské hřiště, nikdy vás žádné povrchové poranění nepřekvapí.
1. Zástava krvácení Drobné rány většinou doprovází krátké intenzivní krvácení, které umí mnohdy polekat děti i dospělé. Odřeniny kolen a dlaní většího rozsahu totiž narušují cévní vlásečnice, které jsou hojně rozvětvené. Důležité tedy je nejdříve krvácení zastavit přiložením čistého obvazu. V případě, že je rána bodná nebo sečná a zasahuje několik centimetrů do podkoží, je vždy lepší vyhledat lékaře, neboť tyto typy ran často doprovází masivní krvácení. Někdy bývá v ráně dokonce přítomen i střep nebo jiný předmět, který poranění způsobil. Ten v žádném případě bez lékařova svolení z rány nevytahujeme. 2. Vyčištění rány a aplikace dezinfekce Čištění rány představuje pro děti nepříjemný krok, který je však z hlediska prevence infekce nezbytný. V plošných odřeninách vězí mnoho cizorodých částic například písku, škváry, kamínků a celkově špíny, které se je potřeba co nejdříve zbavit. To se vám nejlépe povede opláchnutím ranky čistou pitnou vodou a odstraněním nečistot pomocí žínky, kartáčku nebo pinzety. Po vyčištění rány na řadu přichází dezinfikování. Použít můžete dezinfekční přípravek s rozprašovačem. Ten ale většinou štípe, dráždí a vyvolává další salvu pláče. Děti proto budou mnohem vděčnější za aplikaci obnovujícího krému CICA, který má antibakteriální a zklidňující účinky, a který lze aplikovat přímo do otevřené rány. Používat ho může celá rodina, a to nejen právě na odřeniny, ale také popáleniny, jizvy, opruzeniny nebo puchýřky atd.
3. Sterilní krytí Jakmile máte ránu vydezinfikovanou, lehce ji osušte sterilním obvazem. Tím zabráníte nechtěnému přilepení sterilního krytí uvnitř rány. U většiny menších poranění tento krok není vůbec nutný, neboť se samovolně zhojí na vzduchu tak, že se vytvoří krevní koláč a následně stroupek. Pokud však chcete zabránit opětovnému znečištění trhlinky, je dobré použít náplast nebo gázu. Skvělé také jsou hydrokoloidní náplasti, které způsobují tzv. vlhké hojení, protože při kontaktu s tekutinou vylučovanou ranou tvoří gel přispívající ke zhojení. Rány většího rozsahu zakryté gázou na závěr zafixujte náplastmi. Jak na poranění kůže popálením od sluníčka, opařením nebo spálením?
|