Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

5 užitečných rad, jak pečovat o vlasy a pokožku hlavy v zimě

Teploty pod nulou, mrazivý vítr, suchý vzduch a k tomu nošení teplých čepic, které snahu o dokonalý vzhled vlasů ještě více ztěžují. Takový scénář v zimních měsících není pro nikoho žádným překvapením. Počasí ale bohužel změnit nemůžeme. Jediné, co každý z nás může změnit, je péče o své vlasy a pokožku hlavy. Pojďme se proto podívat, jak by taková péče o vlasy v zimních měsících měla správně vypadat.

50

Proč o vlasy a vlasovou pokožku v zimě více pečovat?

Pokud chcete, aby vaše vlasy zářily zdravím, měli byste o ně řádně pečovat po celý rok. V zimě si ovšem zaslouží ještě o krapet více vaší péče. Ptáte se jak to? Vlivem nízkých teplot a neustálých přechodů do přetopených místností s nízkou vlhkostí totiž ztrácejí svoji pružnost, lesk a vláčnost. V důsledku toho jsou vlasy lámavější a suší. Tvorba mazu se snižuje a pokožka hlavy strádá. Objevit se dokonce mohou šupinky a stroupky, nebo se může prohloubit kožní onemocnění zvané seboroická dermatitida.

Všechny tyto nepříznivé okolnosti společně se zvýšeným třením vlasů pod čepicí způsobují poškození vlasové kutikuly, což je vnější ochranný obal vlasu. Jakmile se tento obal poruší a příčiny dále působí, je pochopitelné, že oslnivý vzhled vlasů je tentam. Neprodyšné a tlusté čepice navíc často zapříčiňují zvýšení pocení hlavy, které opět nahrává problémům s vlasovou pokožkou. Výsledkem pak bývají nejen elektrizující vlasy podobné slámě, ale pokožka na hlavě plná lupů.

1. Zvolte kvalitní hydratační šampon

Posilněte svůj běžný arzenál pečující kosmetiky o opravdu kvalitní a šetrný šampon na vlasy, který bude respektovat citlivou pokožku hlavy a bude určen spíše na suché vlasy. Šampony na suché vlasy totiž zaručují větší hydrataci, kterou v zimě dozajista budete potřebovat. Pokud hledáte obzvlášť šetrný a hypoalergenní šampon bez barviv a parabenů, pak se podívejte na šampony pro děti. Ty zpravidla obsahují nízký obsah chemických látek. Ideálním příkladem je Topicrem jemný mycí gel na vlasy, tělo a obličej, který je vhodný pro celou rodinu. Navíc vám v koupelně ušetří spoustu místa, protože už nebudete ke každodenní péči potřebovat několik produktů.

51

2. Zbavte vlasy nečistot ze zimního smogu

Kromě výše uvedených vlivů počasí na vlasy a pokožku hlavy také působí tzv. zimní smog. Ten je plný škodlivin, výfukových plynů a polétavého prachu. Svého maxima dosahuje v ranních hodinách, kdy připomíná mlhu. Oproti letnímu smogu má větší negativní účinky na lidské tělo, včetně vlasů. Je proto dobré vlasy alespoň jednou týdně umýt čisticím šamponem a zbavit je tak nečistot, ať už těch běžných, které můžete „nachytat“ v domácnosti, tak těch, se kterými se můžete setkat venku. Některé šampony v sobě již čisticí bázi mají, jako například zmíněný jemný mycí gel Topicrem. Jindy je pak nutné k šampon s čisticím účinkem dokoupit zvlášť.

3. Vlasy si myjte méně často

Ať už se vám to může zdát jakkoli zvláštní, snažte se alespoň přes zimu vlasy nemýt tak často. Časté mytí totiž vlasy a vlasovou pokožku vysušuje. Obzvlášť pak v případě, že používáte nešetrný šampon s mýdlovými složkami. Vlasy kvůli tomu pak více elektrizují, nedrží tvar, jsou lámavé a křehké. Nehledě na to, že dehydratovaná vlasová pokožka může způsobit nadměrné vypadávání vlasů. Samozřejmě i přes všechny snahy oddálit mytí můžete pocítit, že by si vaše vlasy zasloužily sprchu. V takovém případě alespoň sáhněte po šamponu vhodném pro každodenní používání, jakým je například Topicrem pH5 jemné šampónové mléko, které má unikátní složení s kyselinou mléčnou chránící vlasové kořínky.

52

4. Dejte si pozor na to, jaké čepice nosíte

Ano, i na výběru čepice záleží. Protože i když se budete snažit sebevíc a zvolíte příliš těsnou čepici, vaše hříva bude stále stejně zplihlá. Mějte proto na paměti, že byste měli nosit čepici dostatečně volnou, z jemných, prodyšných a přírodních materiálů, jako je třeba kašmír.

5. Jezte více potravin bohatých na zinek, selen a biotin

Zásadní je také skladba jídelníčku. Bez živin to totiž nikdy nedotáhnete příliš daleko. Pro zdravě vypadající vlasy je hlavní vitamin H neboli biotin, zinek a selen. Všechny tři tyto důležité látky můžete najít v běžných potravinách například luštěninách, obilovinách nebo oříškách a semínkách. Dále do svého jídelníčku nezapomeňte zařadit hodně zeleniny a ovoce, což jsou potraviny známé pro svůj vysoký obsah antioxidantů.

Snip20200311_36