Dejte si pozor na kožní problémy způsobené sluncem
Spálení není jediný problém, který vám mohou agresivní sluneční paprsky způsobit. A o většině z nich možná ani netušíte. Račte přistoupit blíž, seznamte se s nimi a zjistěte, jak předcházet jejich vzniku potažmo jak je léčit. Spálená pokožkaMezi nejčastější potíže způsobené sluncem patří, jak asi sami čekáte, spáleniny. A to jak od těch nejmírnějších forem vyznačujících se začervenalou podrážděnou pokožkou až po vážné puchýře. Agresivita slunečních paprsků se s každým rokem zvyšuje, proto je na místě připomenout, abyste nevycházeli na slunce bez nanesení krému s ochranným SPF faktorem. Kožní lékaři v současnosti doporučují používat nejvyšší SPF 50+, protože každé spálení, a to i v mírnější podobě, zvyšuje riziko vzniku melanomu čili rakoviny kůže. Pokud už ke vzniku spálenin od slunce dojde, žádá si kůže intenzivní péči. Zarudlá pokožka je citlivá, podrážděná až bolestivá, mohou vznikat otoky, puchýře, často se dostavuje bolest hlavy, malátnost, zvýšená teplota. Proto ze všeho nejdřív pokožku zchlaďte. Pokud to situace dovolí, dopřejte si studenou sprchu. Pakliže by pro vás byl proud vody příliš bolestivý, ošetřete si spálená místa chladivými obklady. Nikoliv však ledem, aby se vám nepřilepil k pokožce a neporanil ji. Poté naneste zklidňující přípravek. Úlevu i nezbytnou péči vám poskytne například CICA Obnovující krém, který intenzivně hydratuje, díky obsažené kombinaci mědi, zinku, manganu a kyseliny hyaluronové podporuje obnovu epidermis a působí rovněž antibakteriálně.
Pokud vám CICA krém právě chybí, první jako první pomoc vám poslouží bílý jogurt nebo tvaroh. Průběžně můžete zasaženou plochu potírat také výluhem z heřmánku. Dokud se pokožka zcela nezahojí, vůbec ji nevystavujte slunci. Při popáleninách od slunce nezapomeňte zvýšit množství přijatých tekutin. OparyOpary na rtech způsobují HSV viry. Pokud jej jednou chytíte, už se ho nezbavíte a s občasným projevem infekce se musíte smířit. K tomu dochází obvykle při oslabení imunity, při stresu, v důsledku hormonálních výkyvů, ale jako spouštěč zafungují také meteorologické podmínky jako mráz, studený vítr nebo právě slunce. V začátcích se opar na rtu projevuje brněním, svěděním. Následně se začne objevovat mokvající krupička, přičemž se jednotlivé vřídky postupně spojují ve větší a praskají. Třetí fází oparu jsou mnohdy bolestivé a nepříjemné strupy. Jak se v létě oparu bránit? V prvé řadě používejte na rty balzámy s vysokých ochranným SPF faktorem nebo si rty natírejte ochranným krémem. Zároveň ale nedovolte, aby se vám rty v průběhu dne vysušovali. Hydrataci jim můžete dodat například Topicrem Hydratačním balzámem na rty. Ten vám bude spojencem také v případě, že se vám opar na rtu objeví. Hned v první fázi, kdy máte teprve podezření na opar, bez prodlení použijte antivirotický krém a zvyšte příjem vitaminu B. Na puchýřky se nebojte použít tea tree olejíček a CICA Obnovující krém s antibakteriálními účinky a složkami urychlujícími hojení. Existují rovněž náplasti na opary, které opar izolují od vnějšího prostředí a usnadní jeho hojení.
Alergie na slunce (PLE)Sluneční alergie se objevuje nejčastěji s prvním silnějším jarním sluncem, nebo po příjezdu do tropičtější lokality, kdy pokožka zažívá něco jako „sluneční šok“. Projevy alergie nejčastěji postihují nejexponovanější části těla čili končetiny a záda ve formě svědící kopřivky, někdy až mokvajících puchýřků. Ohroženou skupinou této alergie jsou především světlé fototypy s citlivou pokožkou. Vlivem slunečního záření totiž dochází na pokožce k chemické reakci vedoucí ke vzniku oxidačního stresu. Polymorfní světelné erupci, jak se alergie na slunce také nazývá, se můžete vyhnout dodržením dvou základních pravidel: Zaprvé si pohlídejte, že k dávkování slunečního záření dojde postupně. Zpočátku stačí jen pár minut, aby se pokožka postupně zvykala. V žádném případě tedy hned den po příjezdu na dovolenou netravte celý den na přímém slunci. Totéž platí o prvním slunečném dni po zimě. Zároveň před každým vystavením se slunci aplikujte hypoalergenní krém s vysokým SPF faktorem. Ideálně s SPF 50+ vhodné pro citlivou a dětskou pokožku. Nezapomínejte ani na obecné poučky o tom, že byste neměli pobývat na slunci mezi 11. a 15. hodinou. Celoročně pak dodržujte vyvážený jídelníček a podporujte činnost svého imunitního systému. Pomoci vám může rovněž fototerapie pomocí UV lampy.
Pokud se vám alergická reakce na slunce přece jen nevyhne, je vhodné poradit se o dalším postupu s lékařem. Dle rozsahu projevů sluneční alergie vám lékař doporučí adekvátní antialergikum spolu s doplňkovou vnější léčbou. Při péči o ložiska vždy sahejte po kosmetických produktech s hypoalergenními vlastnostmi, které kůži nepodráždí. Vyzkoušejte například AD Ultra výživný mycí gel, který zmírní svědění, zklidní a je vhodný i pro atopickou pokožku. Jako první pomoc můžete použít bílý jogurt či tvaroh. Mallorca acneAkné Mallorca vypadá na první pohled jako běžné akné, jeho spouštěčem je však kombinace slunečního záření a mastných (většinou méně kvalitních) krémů na opalování. Toto spojení vede k ucpání a následnému zanícení mazových žláz. Problém postihuje nejvíce osoby s mastným typem pokožky. Předejít tomuto onemocnění je však poměrně snadné - při výběru opalovacího krému se soustřeďte na nekomedogenní kosmetiku a po návratu domů nezapomeňte na očištění a péči vhodnou pro mastný typ pleti. Pigmentové skvrnyPigmentovými skvrnami se nazývá nerovnoměrná pigmentace pokožky, která se projevuje takřka po celém těle. Pigmentové skvrny vznikají z různých důvodů, ale jedním z těch hlavních je právě sluneční záření. Při nadměrném působení slunečních paprsků na pokožku dochází ke zvýšené produkci melaninu, kožního pigmentu chránícím pokožku před UV zářením. Samotné pigmentové skvrny jsou většinou neškodné, avšak to, co se nejprve zdá jako pigmentová skvrna, se může později ukázat být melanomem. Proto je nezbytné, abyste dbali na prevenci a chránili svou pokožku krémem s vysokým SPF faktorem. Čistě na péči o pigmentové skvrny zvolte řadu na pigmentové skvrny MELA, jež vám pomůže již existující skvrny redukovat.
|