Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Seborea se může objevit u dětí i dospělých. Zjistěte, jak ji zmírnit

Začínáte u sebe nebo svého dítěte pozorovat mastné šupinky odlupující kůže na obličeji a ve vlasech? Postižená místa začínají svědět a mokvat? Nebo snad pokožka postupně rudne a šupinky žloutnou? To vše mohou být příznaky seboroické dermatitidy, které je vhodné co nejdříve řešit. Zajímá vás jak? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Co je seborea a proč vzniká?

Seboroická dermatitida neboli seborea je poměrně časté vleklé kožní onemocnění, které se může objevit v každém věku. Podle statistik tímto chronickým onemocněním trpí až 5 % populace a nejvíce jsou jím zasaženi muži z důvodu vyšší aktivity testosteronu. Přesná příčina vzniku však není doposud objasněna. Předpokládá se ale vliv genetiky, oslabené imunity, zvýšené činnosti mazových žláz nebo emočního stresu. To, co bylo u seboroického ekzému vědecky podloženo, je přítomnost kvasinek rodu Malassezia, které se v mastném prostředí přemnožují a tím prohlubují vznik šupinek a zánětu.

2_1

Známá je také reakce seboroické dermatitidy na výkyvy počasí, klimatické podmínky a střídání ročních období. S nástupem podzimu a zimy se obvykle projevy zhoršují, zatímco v létě nebo u moře se zlepšují. Může za to dopad slunečních paprsků na kůži. Když je sluníčko silné, dovede zastavit růst kvasinek a tím pokožce ulevit. Seborea tedy nevzniká na alergickém podkladě a není nakažlivá. Někdy dokonce nemusí ani svědět. Život i tak umí ale pořádně znepříjemnit.

Příznaky seborey u dětí a dospělých jsou podobné

Odlišit projevy seboroické dermatitidy od atopického ekzému či psoriázy může být někdy poněkud těžké. Rozpoznat kožní onemocnění je ale klíčové, neboť ke každému je potřeba přistupovat trochu jinak. O tom, jak poznat atopický ekzém, jsme si povídali v jednom z posledních článků. Proto se nyní zaměříme na to, jak u dětí a dospělých vypadá seboroický ekzém.

Typickým výskytem seborey jsou místa, kde se člověk nejvíce potí a je tam tudíž větší množství mazových žláz. K takovým místům na těle rozhodně patří kožní záhyby, oční víčka, čelo a tváře, oblast genitálií, hrudník a vlasová pokožka. Právě ve vlasaté části hlavy někdy šupinky mohou připomínat lupy, avšak ty jsou na rozdíl od běžných lupů více přilnuty k pokožce a mohou mít zažloutlý odstín. Šupinky je důležité násilím neslupovat, protože se mohou vytvořit krvácivé ranky.

U miminek se seborea nejčastěji objevuje mezi 3. týdnem a 3. měsícem života a většinou zasahuje trup, obličej a oblast plenek. Na těle vytváří ohraničená narůžovělá ložiska, která na první pohled nevypadají vůbec hezky. Vrstva žlutých šupinek ale naštěstí většinou nesvědí ani nepálí.

3 rady, jak pečovat o pokožku se seboroickým ekzémem

Seborea je bohužel recidivující onemocnění. U malých dětí při správné péči může však zcela vymizet. Pokud se ale objeví v dospělosti, je vyšší riziko, že se bude čas od času vracet. Léčba se liší podle vážnosti onemocnění a věku. U dospělých jedinců se většinou doporučuje navštívit dermatologa, neboť ložiska seborey může doprovázet lokální zánět, který je potřeba zaléčit léčivými přípravky. Důležitá je také vyvážená a pestrá strava s minimem živočišných tuků, dostatečný pitný režim a dobré psychické naladění.

Co se týče péče o pokožku se seboroickým ekzémem, je postup jednoduchý. Nezbytné je používat kosmetiku šetrnou, bez parfemace a takovou, která nebude podporovat tvorbu mazu. I přesto by ale měla používaná kosmetika udržovat pokožku jemnou a vláčnou.

  1. Před koupelí můžete suchá a zarudlá místa promastit dětským, mandlovým nebo měsíčkovým olejem. Olejíček nechte působit na těle přibližně půl hodiny. Narušená místa na kůži pak můžete lehce promasírovat. Je pravděpodobné, že se šupinky samovolně uvolní, což je vítaný efekt.
  2. I při sprchování používejte jedině dermokosmetiku. Sprchový gel by měl být jemný, bez parabenů a mýdlových přísad a měl by pokožku chránit před vysušením a podrážděním. Ze sortimentu Topicrem je vhodný například PV mycí gel na tělo a vlasovou pokožku, který mohou používat děti i dospělí. Jedná se o dermokosmetický produkt, který se používá k podpoře léčby a prevenci kožních onemocnění. Jeho účinek je dermatologicky a gynekologicky prověřen.1
  3. Po koupání zasažená místa ošetřete malou vrstvou krému s ureou nebo jinou mastí na seboroický ekzém. Pro extrémně suchou pokožku se seboreou je určena řada UR-10.

Snip20200311_36