Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Tajemství bronzově opálené pokožky: Důležitý je správný výběr opalovacího krému

Bronzově opálená pokožka je pro mnohé z nás symbolem krásy. Zatímco ale některým stačí vyjít na chvíli na sluníčko a hned se pyšní zlatavým opálením, pro jiné je dosažení opálené pokožky během na dlouhou trať. V obou případech je ale dobré nepodceňovat přípravu, a to jak tu vnější, tak vnitřní. Sluníčko v létě totiž dovede být agresivní, a dokonce i nebezpečné. Jak se tedy před ostrými slunečními paprsky chránit, a přitom se hezky opálit? Je to vůbec možné? Na to si posvítíme v dnešním článku.

Fotky na blog (1)

O intenzitě opálení rozhoduje váš fototyp

Abyste dovedli proniknout do tajemství bronzově opálené pokožky, je potřeba uvědomit si, jak vůbec opalování funguje. Za získáváním tmavšího tónu pokožky stojí pigment zvaný melanin, který produkují buňky melanocyty v epidermální vrstvě kůže. Množství a druh melaninu je mimo jiné zodpovědný za barvu duhovky a vlasů. Tento pigment však neplní pouze funkci estetickou, ale i ochrannou, neboť funguje jako štít, díky kterému UV záření nemůže pronikat hluboko do pokožky a tam narušovat řetězce DNA a způsobovat nádorové bujení. Ne ale každý z nás má melaninu dostatek a tím se právě dostáváme k fototypům, které předurčují, jak pokožka na sluneční paprsky reaguje.

Na poškození kůže se v největší míře podílí UVA a UVB záření neboli ultrafialová složka. Kromě spálení a začervenání kůže může také zapříčinit vznik hlubokých vrásek a ztrátu pevnosti a pružnosti pokožky. Někteří z nás jsme k působení UV záření odolnější, a to právě vzhledem k množství melaninu a svému fototypu. Jiní by se mu zase měli vyhýbat obloukem.

  • Fototyp 1 – lidé tohoto fototypu mají porcelánově bílou a citlivou pleť posetou pihami. Vlasy mají zrzavé a oči světlé. Opalování jim dělá velké problémy, neboť se prakticky okamžitě na sluníčku spálí. Je pro ně tedy nutné dokonale se připravit na slunění a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem – alespoň SPF 50+.
  • Fototyp 2 – i tento fototyp trápí zarudnutí kůže od sluníčka, jen zřídka dosáhne hnědého opálení. Do této skupiny patří lidé s blonďatými nebo světle hnědými vlasy, světlou pletí a zelenýma očima. I zde je důležité dbát na přípravu před sluněním a správně zvolený opalovací krém.
  • Fototyp 3 – tento fototyp mají lidé s broskvovou pletí a nejčastěji hnědými vlasy. Při opalování se pokožka zbarvuje dohněda a jen málokdy dochází ke spálení.
  • Fototyp 4 – lidé s tímto fototypem mají tmavou pleť a tmavé vlasy. Prakticky nikdy se nespálí. Přesto však by si kůži měli chránit z důvodu případného onemocnění kůže.

Jak opalovací krém správně vybírat?

Abyste předešli poškození kůže od sluníčka a dosáhli opálení je potřeba opalovací krém vybírat nejen na základě SPF ochrany, ale právě také svého fototypu. Stupeň ochrany před UVB zářením poznáte na opalovacím krému podle čísla vedle SPF. Čím vyšší je toto číslo tím větší dobu zůstanete na sluníčku chráněni. Je ale nutné krém aplikovat tak, jak uvádí výrobce a nanášení opakovat po kontaktu s vodou, při zvýšeném pocení nebo otření kůže ručníkem.

Správný opalovací krém by dále měl poskytovat i ochranu před UVA zářením způsobujícím stárnutí kůže. Jestli krém toto krytí nabízí, poznáte na obalu podle označení UVA v kroužku. Ochranu před UVA i UVB najdete u opalovacího krému Topicrem s SPF 50+ na tělo a obličej, po kterém mohou sáhnout rodiče i děti. Vhodný je dokonce pro osoby s fototypem 1, pro který je důležitá vysoká ochrana.

Pokožku na opalování lze připravit také zevnitř

Bronzové opálení můžete dále podpořit užíváním betakarotenu buď ve formě doplňku stravy, anebo potravin bohatých na tento provitamin. Mezi přírodní zdroje betakarotenu patří například mrkve, broskve, rajčata, brokolice, kapusta, losos a vaječný žloutek. Betakaroten je však nejlepší užívat alespoň měsíc před opalovací sezonou.

Snip20200311_36