V současné době suché a popraskané ruce trápí mnoho z nás. A ačkoliv sklon pokožky k vysušování není po zimě žádným překvapením, aktuálně časté mytí rukou a pravidelné dezinfikování tento problém ještě více prohlubují. Na rukách se tak mohou začít objevovat prasklinky a malé ranky, které se i přes snahu chránit své zdraví mytím rukou, mohou stát vstupní branou pro nejrůznější infekce. Jak se tedy o své ruce starat a předejít jejich vysušování? Máme pro vás několik tipů, díky kterým se suché kůže na rukou rychle zbavíte.
Myjte si ruce s rozumem
I když je hygiena rukou velice důležitá, faktem zůstává, že příliš časté mytí ruce vysušuje. Řešení tedy pochopitelně nespočívá v tom, přestat si ruce mýt, ale dělat všechno proto, aby jejich ochranný kožní film co nejméně trpěl. Jak na to? Stačí, když dobu namáčení rukou ve vodě omezíte, a přestanete ruce vystavovat příliš horké či naopak studené vodě. Extrémní teploty totiž stav pokožky mohou nepříznivě zhoršovat. Omezit kontakt s vodou můžete i například při mytí nádobí či úklidu, a to použitím gumových rukavic.
Pozor na nešetrné ručníky
Stejně tak jako rukám nesvědčí přílišné omývání, tak ani časté osušování ručníkem není pro citlivou pokožku rukou zrovna ideální. Obzvlášť pak v případě používání hrubého ručníku tím způsobem, že do něj ruce drsně otřete. Proto pokud vám nic nebrání, ruce do ručníku neosušujte, jen je po umytí lehce oklepejte. Jestliže je ale pro vás osušení rukou nezbytnost, dejte alespoň přednost ručníkům měkkým a ze 100% bavlny.
Dbejte na dostatečný příjem tekutin
Svědící a šupinatá kůže může být také způsobena nedostatečným pitným režimem. Z důvodu prevence a podpory hojení suché kůže proto nezapomínejte dbát na množství tekutin, které denně vypijete. Obecně se doporučuje, aby každý dospělý člověk vypil přibližně 20–40 ml tekutin na 1 kg své tělesné hmotnosti. To průměrně činí 2–3 litry denně.
Vitaminy a minerály jsou základ
Aby si pokožka rukou dovedla dlouhodobě uchovat své vlastnosti, mezi něž patří například vláčnost, pružnost a pevnost, je nutné klást důraz na pestrou skladbu potravin v jídelníčku. Z hlediska hydratace kůže je významný zejména vitamin A, který v těle vzniká přeměnou beta-karotenu, dále vitamin C a E a z minerálů zinek. Všechny tyto důležité látky přírodní cestou do těla vpravíte pojídáním rozličného ovoce, zeleniny a oříšků.
Ruce pravidelně hydratujte
Naprosto běžné by pro vás mělo být promazávání rukou hydratačními krémy. Jedině tak totiž můžete při častém mytí rukou udržet svoji pokožku stále vláčnou a hydratovanou. Krémy používejte nejlépe bezprostředně po koupeli či vždy, když budete nuceni vystavit své ruce kontaktu s vodou na dobu delší než několik sekund. Nejvhodnější jsou přípravky s nedráždivým složením, jaké má například hydratační krém na ruce Topicrem.
V případě, že se na vašich rukou již objevily nepříjemné prasklinky, oděrky nebo šupinky, můžete sáhnout po ještě intenzivnější péči – obnovujícím krému CICA, jehož velkou výhodou je to, že jej můžete nanášet přímo do otevřených ranek. Krém má totiž antibakteriální a regenerační účinky, které pomohou podrážděnou a poraněnou kůži zacelit.
|